A belső szűrők lelke a szűrőbetét (szűrőszivacs, szűrőpatron, szűrőpárna), ami általában egy szivacsos szerkezetű anyag. Lehet egészen durva, vagy éppen nagyon finom is a szerkezete, attól függően milyen jellegű szűrésre szeretnénk használni.
Durva szerkezetű szűrőbetétek
Ezeket az anyagokat általában előszűrőként használjuk, nem csak belső, hanem külső szűrők első védvonalában. A nagyobb, lebegő szennyeződéseket tudjuk vele „fennakasztani”a rostán.
Az Eheim kínálatában ezek a durva szűrőszivacsok kék színűek és valamennyi belső, és külső szűrőhöz megvásárolható.
Közepes szerkezetű szűrőbetétek
Ezekkel a betétekkel már biztos, hogy mindenki találkozott, hiszen valamennyi belső szűrőben megtalálható. Anyagszerkezete pont annyival finomabb a kék színű, durvább betétekétől, hogy bizonyos szinten alkalmas arra, hogy megtelepedjenek benne a hasznos baktériumok is, így a mechanikai szűrés mellett kisebb biológiai szűrés is kialakul benne idővel.
Sajnos a gyakori tisztítási periódusok miatt, azért nem olyan nagy hatásfokú.
Finom szerkezetű szűrőbetétek
Ezek a szűrőpárnák igen sűrű szerkezetű anyagok (pl. a perlon) és a szűrési folyamat végső állomásánál kapnak helyet. Mind belső, mind pedig külső szűrőkhöz alkalmazhatjuk ezt az anyagot. Csak úgy, mint a közepes szerkezetű (fehér) szűrő szivacsoknál ezekben a párnákban (vattákban) is megtelepedhetnek a hasznos baktériumok, ezért a mechanikai mellett, biológiai szűrőanyagként is funkcionál.
Azonban nem csak anyagszerkezet szerint lehet csoportosítani ezeket a szűrőbetéteket, hiszen olykor szükség lehet adszorptív (lekötő) jellegű kémiai szűrésre is, abban az esetben, ha nem kívánt anyagokat szeretnénk eltávolítani az akvárium vízéből.
Aktív-szén szűrőbetétek
Ilyen nem kívánatos anyagok lehetnek a csapvízben lévő klór, vagy például a gyógyszerek maradványai. Tehát ha méreganyagokat szeretnénk kivonni a vízből, akkor használjuk az aktív-szén szűrőbetéteket (szűrőszivacsokat). Ilyen szűrőpatron valamennyi Eheim belső szűrőhöz elérhető.
Foszfát eltávolító szűrőbetét
A foszfát jelenléte az akváriumban a halak eleségének bomlásából adódik. Magyarán mondva ez a nemkívánatos anyag túlzott felhalmozódása, általában a túletetés következménye. A foszfát nagy koncentrációban való jelenléte az akváriumban, az algák elszaporodásához és halaink rossz kondíciójához vezet.
Az Eheim Aquaball és Biopower szűrőihez EHEIM Phosphate out néven elérhető ilyen szűrőpatron is. Ez a kémiai szűrőszivacs vas vegyület használ a szűrésre, amelyhez kötődik a foszfát és így köti le a túlzott mértékű algásodás egyik kiváltó anyagát.
Csakúgy mint az aktív-szenes szűrőbetétet az Eheim Phosphate out betétet is néhány nap után el kell távolítani a szűrőből és meg kell semmisíteni.
Szűrőbetétek tisztítása
Az utóbb említett két kémiai szűrőbetétet a már említett okok miatt (megkötött anyag visszaáramlása) nem szabad többször felhasználni, ezért tisztítani sem érdemes.
A finom, perlon alapú szűrőpárnákat sem tanácsos többször felhasználni, mivel amúgy sem tudjuk rendesen megtisztítani, ha már egyszer elhasználódott. Ráadásul az egyik legolcsóbb szűrőanyagok egyike.
A normál és a durva szivacsok bizonyos határok között tisztíthatóak. Ez a gyakorlatban 2-3 alkalmat jelent. Folyóvíz alatt csak a tenyerünk közötti nyomkodással öblítsük át a betéteket. Csavargatni, széthúzni és kifőzni tilos! Ennek oka, hogy ilyen esetekben deformálódik a szűrőbetét és visszahelyezve a szűrőtartályba nem lesz pontos az illeszkedése, ezért a víz akadálytalanul tud áthaladni a szűrőn.
Az ilyen biológiai, mechanikai, kémiai szűrőtöltetekről részletesen sorozatunk első részében olvashat, itt: Eheim szűrőanyag iskola.
Like-old a Facebook-on, +1-eld a Google-n, twitteld vagy osszd meg egyéb helyeken!
Oldalainkat 679 vendég és 0 tag böngészi
Információk: