Az elsosorban baleseti sérültek ellátásába, a csontsebészeti gyakorlatba dr. Lakos István humán baleseti sebész vezetett be. Majd barátommal, dr. Beregi Attilával - aki ma már ezt az egyetemen tanítja – dolgoztuk bele magunkat ebbe a szakmába.
A górési puritán körülmények között végzett munka során felmerült a szükségessége annak, hogy megfelelo felszereltségu rendelot, sot inkább kórházat hozzunk létre Hortobágyon. Ekkor alakult meg 1999-ben a Madárkórház. Nagyon szegényes körülmények között, és sok nélkülözés mellett, de a Philips cég adományaként érkezett vadonatúj röntgengéppel és kevésbé új, de használható felszereléssel kórházi ellátást tudtunk biztosítani az év i 2-300 hozzánk érkezo madárnak.
A kórház új épületének a története számomra 1987-ben kezdodött, amikor a szomszédba költöztünk. Romos garázsépület volt, mely állapota egészen a legutóbbi idokig megmaradt. Akkor már elképzeltem a jelenlegi külsejét és funkcióját, de hogy megvehessük 11 évig, 1998-ig, hogy részlegesen felújítsuk, 2000-ig váratott magára. 2001-ben pályázati támogatásból megnyílt az Öko-teleház. 2002-ben megnyitottuk itt elso madármento kiállításunkat, és ezzel a gyógyításnál hatékonyabb megelozo tevékenységet, és természetvédelmi szemlélet kialakítását, oktatását vállaltuk feladatként. Bár a helybeliek mélyen hallgattak róla, kiderült, hogy az épületnek az 50-es években egészen más története is volt: egyike volt a hortobágyi Gulág épületeinek, ahol háromszázan éltek rabszolgasorban, ártatlanul, kényszermukára ítélve. Most az öko-teleház emlékfalán olvashatjuk neveiket.
A szakmai igények kielégítésére és a látogatók számára megfelelo körülmények biztosítására 1998-óta pályáztunk, minden leheto módon. A látványkórház terve 2000-ben készült el. 2002-ben, az Egyesült Arab Emirátusban járva, az Abu-Dhabi Sólyomkórházban láttam muködni a látványkórházat. A siker ismét váratott magára, de megérte, mert hazai pár milliós pályázati lehetoségekkel ezt nem hozhattuk volna létre.
2004-ben adódott lehetoség a ROP 1.1.1.turisztkai vonzerok növelésére kiírt uniós pályázatra, mely segítségével 2005-ben 2,5 % önrész mellett, 178 millió Ft-os vissza nem térítendo támogatást nyertünk. A munkálatok 2006. áprilisában kezdodtek, és 2006 augusztusára elkészült a Madárpark: madárkertekkel, a madármento kiállítást, öko-teleházat és látványkórházat magában foglaló látogatóházzal, nagyröpdével, tórendszerrel és játszókerttel, ahol a legnépszerubb játék a sasos gyerekröpteto.
Dr. Déri János
Forrás:http://www.madarpark.hu/
Like-old a Facebook-on, +1-eld a Google-n, twitteld vagy osszd meg egyéb helyeken!
Oldalainkat 3880 vendég és 0 tag böngészi
Információk: