|
A nemek megkülönböztetésére a külsõ jegyek alapján - a hímek bajuszszála hosszabb, mellúszóik elsõ sugarának bõrtüskéi erõteljesebbek, a nõstények valamivel teltebbek, orruk kevésbé hegyes - kb. 6-7 cm-s méret elérése után van lehetõség, de nem könnyû feladat. A hímek kb. 7-8 cm-s, a nõstények kb. 6-7 cm-s mérettõl ivarérettek.
Szaporodásuk elsõsorban õsztõl tavaszig jellemzõ. Míg a nyugalmi idõszakban általában remekül megférnek egymással, addig a hímeknél a párzási idõszak kezdetén rivalizálást figyelhetünk meg.
Az ivarérett hím az akváriumban védett búvóhelyet, költõbarlangot választ magáknak, párzási idõszakban ide tereli be a nõstényt, aki hosszabb-rövidebb idõt töltve itt borsónyi (!) fehéres-rózsaszín ikrákat rak. A továbbiakban a nõstény elhagyja a barlangot és a hím õrzi a fejlõdésnek induló ikrákat.
A lárvák 6-7 nap elteltével kelnek ki és meglehetõsen tehetetlenek, hiszen 1 cm-s átlátszó kis "pálcikaként" billegnek hatalmas szikzacskójukon. A szikzacskó további kb. 9-11 nap alatt szívódik fel, minél kisebb, annál ügyesebben mozognak a kicsik. A lárvák a szikzacskó teljes felszívódásáig, a hasi rész kikeményedéséig nagyon sérülékenyek, érzékenyek. A csíkok már a pár napos lárvákon megjelennek, az elúszó 1,5 cm-s ivadékok színre, mintázatra tökéletes másai a kifejlett példányoknak.
A hímek egészen az elúszásig gondosan õrzik a szaporulatot a költõbarlangban, esetenként több generáció együttes nevelése is megfigyelhetõ. Az L46 az ivarérettséget lassú fejlõdéssel, kb. 7 cm-s méretben éri el, amihez a 3-4 cm-s növendék mérettõl a legjobb tartás mellett is 1-2 évre van szüksége.
Mivel mára az eredeti élõhelyén szinte teljesen lehalászták, a brazil hatóságok felvették a védett fajok listájára, betiltva ezzel vadon élõ példányainak befogását és exportálását.
Like-old a Facebook-on, +1-eld a Google-n, twitteld vagy osszd meg egyéb helyeken!
Oldalainkat 906 vendég és 0 tag böngészi
Információk: